ADMIRAL JAMES S. RUSSELL


UNITED STATES NAVY Born in Tacoma, Washington, on March 22 1903, James Sargent Russell is the son of the late Ambrose James and Loella Janet (Sargent) Russell. He attended "DeKoven Hall" School and was graduated from Stadium High School, both in Tacoma, Washington, in 1918. He entered the U. S. Naval Academy, Annapolis, Maryland, from the Third Congressional District of his native state in 1922.

Graduated and commissioned Ensign on June 3, 1926, he subsequently was advanced, attaining to the rank of Admiral on July 1, 1958.

In July 1941 he joined Patrol Squadron FORTY TWO, and on August 16 of the same year, assumed command of that Squadron. He was commanding that unit when the United States entered World War II, December 8, 1941, and for outstanding services in that command was awarded the Distinguished Flying Cross, the Air Medal and the Legion of Merit with Combat "V."

He served as Head of the Weapons Branch, and later as Deputy Director, Division of Military Application, U. S. Atomic Energy Commission until February 1951, when he assumed command of the USS CORAL SEA. During his period of command, the USS CORAL SEA served for six months as a unit of the U. S. Sixth Fleet in Mediterranean Waters. In August 1951 the USS CORAL SEA was awarded the "Battle Efficiency E" for proficiency by Commander, Air Force Atlantic Fleet. In March 1952 he was detached from command of the USS CORAL SEA and reported to the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, where he served as Head of the Military Requirements and New Development Branch, Air Warfare Division, until July 1953, when he assumed duty as Director of the Air Warfare Division.

On May 16, 1954 he became Commander Carrier Division SEVENTEEN, and in October of that year transferred to command of Carrier Division FIVE. Having been appointed in February 1955, he assumed the duties of Chief of the Bureau of Aeronautics, Navy Department, on March 4, 1955, succeeding Rear Admiral Apollo Soucek, USN. He continued to serve as such until June 1957, when he was ordered to duty as Deputy Commander in Chief, U. S. Atlantic Fleet and Chief of Staff and Aide to the Commander in Chief, U. S. Atlantic Fleet. He was appointed Vice Chief of Naval Operations in July 1958.